Železniční muzeum FOD

Exponáty pocházející z dob minulých a dokumentující nejen tehdejší železniční provoz, ale i způsob života a obživy obyvatel, si zaslouží chvilku pro jejich shlédnutí, neboť pohled do minulosti může být užitečný i pro časy budoucí.

Exponáty muzea

  • stavědlový přístroj
  • traťmistrovský koutek
  • vodní jeřáb typ Spitzner
  • výhybková návěstidla
  • Wattův odstředivý regulátor
  • zahradní železnice LGB

Poslední přírůstky

Stoker, neboli štokr

Mechanický přikladač uhlí parní lokomotivy

Mechanický přikladačNa místních lokálkových „čoudách“ stačil doplňovat uhlí do topeniště parního kotle šikovný topič, ale na velkých rychlíkových a nákladních lokomotivách se jednalo o opravdovou dřinu. I proto se v polovině minulého století začaly na nových strojích objevovat mechanické přikladače. Jeho pohonnou jednotku, složenou z parního stroje s převodovou skříní, najdete v našem muzeu.

25. V. 2009více...

Osobní váha

typická součást starých nádraží

Osobní váhaZatím nefunkční, ale zachovalý exponát pochází z železniční stanice Rychnov u Jablonce nad Nisou.
Ještě před rekonstrukcí budovy tohoto nádraží zvážila za drobný peníz nespočet cestujících, někteří se na ni ptají dodnes.

Do nového, moderně působícím interiéru nádražní budovy se příliš nehodila, během rekonstrukčních prací došlo i k poškození vnitřního mechanismu. Členové spolku promptně využili možnosti jejího získání a s nasazením vlastních sil a silného automobilu váhu převezli do muzea FOD, kde bude po opravě vystavena.

.

© 2014 spolek Frýdlantské okresní dráhy